Akademické mistrovství ČR 2015

Středa, 11. března 2015, 17:15 – Honza Č. – Zima 2014/15

17. 2. až 19. 2. se v Novém Městě na Moravě konalo Akademické mistrovství ČR v běhu na lyžích, kterého jsme se pod Tondovým dohledem účastnili ve složení Zuzka, Anča, Ferda, Petr a já (Honza Čapek). Jelikož jsem v oddílu prvním rokem a při závodech na Benecku nám trošku chyběl sníh, těšil jsem se na první pořádné závody v matfyzáckých barvách.

První závod se jela volná desítka/pětka s intervalovým startem. Anča se vešla do první desítky a skončila na pěkném devátém místě, Zuzka vybojovala 14. místo. U nás opět nejlépe dopadl Ferda, který si 12. místem zároveň vybojoval nominaci do elitní univerzitní štafety. Petr skončil 24. a já se protrápil na 27. místo.

Druhý den se jely štafety na 6 + 3 + 6 km volnou technikou. Ferda (3. úsek) jel ve štafetě UK I., já (3. úsek) s Ančou (2. úsek) za UK II. a Petr (1. úsek) se Zuzkou (2. úsek) UK III. Pořadatelé bohužel nezveřejnili startovní listinu, takže jsme nemohli vyrobit předběžné výsledky a museli jsme se tedy spolehnout pouze na své výkony. Ferdovi se podařilo dovézt svou štafetu do cíle na 3. místě a konečně se tak dostal stupně vítězů, které mu v předchozích letech těsně utekly (4. a 6. místo). Já s Ančou jsme skončili na 9. místě, Petr se Zuzkou 12.

Odpoledne pak jeli svůj závod Akademici klasici. Cestou z oběda v Novém městě jsme zahlédli Sucháče, jak sjíždí do tunelu a rozhodli jsme se ho jít podpořit do cíle. Došli jsme na velblouda před cílem a všimli si, že Tonda, který celou dobu říkal, že určitě nepojede, má na sobě číslo a sjíždí z modříňáku a čeká ho poslední stoupání do cíle. S podporou našich hlasivek krásně vyklouzal poslední kopec. V cíli jsme se pak za tuto podporu dočkali podmínečného vyloučení z oddílu. Chvíli po Tondovi přijel i Sucháč. Ve výsledcích z toho bylo 21. (Tonda) a 31. místo (Sucháč). Večer jsme nakonec složili tým i na pivní štafetu (Já, Zuzka a Petr) a i v této disciplíně jsme celkem obstojně reprezentovali.

Poslední den nás za krásného počasí čekal závod na dlouhých tratích 20/10 km s hromadným startem klasickou technikou. Nejprve odjely svůj závod ženy. Jedenácté Anče o pouhé 3 vteřiny utekla elitní desítka, Zuzka skončila na 18. místě. Následně jsme na trať vyrazili i my. Díky perfektně připraveným lyžím to nebylo takové trápení, jaké jsem původně čekal. Ferda nám ujel hned na startu a v cíli byl na osmém místě. Mezi mnou a Petrem ovšem propukl nečekaný souboj. Petr si občas při sjezdu prohlížel trať velice zblízka, což mi umožnilo ho poprvé v životě předjet. V cíli jsem nakonec byl na nečekaně dobrém 14. místě a Petr o 3 pozice za mnou.